Na debate vo výbore sa zúčastnili aj ministri hospodárstva a kultúry Pavol Rusko a Rudolf Chmel, viacerí umelci, riaditelia kultúrnych inštitúcií a zástupcovia iniciatívy Hlas pre kultúru.
Výbor na záver debaty odporučil, aby rezort hospodárstva zatiaľ pozastavil podpis memoranda. "Nemáme s tým problém," vyhlásil Rusko.
"Nepresvedčili ste ma o správnosti veci, ktorú robíte," hovoril ministrom operný spevák Peter Dvorský. Zdôrazňoval, že nijaká svetová operná scéna nemôže byť zisková.
"Privatizácia národného divadla prekračuje hranice do týchto čias možného," hovoril Dušan Jarjabek z HZDS. Za jediný klad kauzy považuje, že sa pod výzvu proti vládnemu návrhu podpísali ľudia, ktorí by sa nikdy predtým spoločne neobjavili na jednej listine. Výzvu podporilo zatiaľ okolo 900 ľudí.
Jarjabek sa pýtal, ako sa z priority Dzurindovej vlády, ktorá len od roku 1999 investovala do dostavby takmer 1,8 miliardy, mohol stať "biely slon a hŕba betónu". Vyzval Chmela, ktorý podľa neho s riešením musí mať vnútorný problém, aby konečne začal hovoriť. Dušan Čaplovič zo Smeru spor označil za konflikt medzi "kultúrou a barbarstvom".
"Ak by niekoho problém novostavby SND naozaj trápil, tak by sme ho ignorantsky netlačili pred sebou 18 rokov," odpovedal Chmel. Súčasné "vyvolávanie vášní" sa mu zdá "už za zenitom". Navrhované riešenie nie je ani podľa neho najlepšie, ale pri stavbe s takou históriou je už možné len "horšie a ešte horšie riešenie".
Rusko opakovane zdôrazňoval, že len ako manažér splnil úlohu, ktorou ho poverila vláda ešte v októbri 2003. Hľadal možnosti, ako stavbu dobudovať, a to aj vložením jej aktív do spoločného podniku. "Už rok vieme, že takto postupujeme. Vtedy to nikomu neprekážalo?" spýtal sa pléna.
Eva Rusnáková z SDKÚ pripustila, že by bolo transparentnejšie, keby sa vláda rozhodla pre verejnú súťaž.
Generálny riaditeľ SND Dušan Jamrich informoval, že už od marca nebolo vedenie SND zapojené do rokovaní.
Darina Kárová z výzvy Hlas pre kultúru kritizovala defenzívny postup ministerstva kultúry, ktoré podľa nej riadi šéf strany, nie minister. Pripomenula, že štát našiel peniaze na Národné tenisové centrum, na budovu Národnej banky i na oddlžovanie bánk. Kritizovala aj to, že "kultúrna verejnosť" bola vylúčená z diskusie.
V diskusii sa poslanci obviňovali z vyrábania politickej kauzy i z demagogického narábania s číslami. Rusko si vyslúžil hlasnú nevôľu, keď ako alternatívu k dostavbe SND spomenul pridelenie peňazí na liečbu onkologických chorôb.
Ľubomír Lintner z ANO pripomenul, že už v roku 2004 došlo k prudkému zníženiu rozpočtu na kultúru. "Vyzerá to tak, akoby sme na kultúru kašľali, keď na koaličnej rade lietajú miliardy a my tu hľadáme 800 miliónov," pripustil.
Výbor rozhodol, že poslanci Rusnáková, Čaplovič, Jarjabek, Lintner a František Mikloško urobia do 15. januára prieskum na Úrade vlády a ministerstvách hospodárstva a kultúry a zamerajú sa najmä na to, či je navrhované memorandum výhodné pre štát.
Výbor neprijal Jarjabkov návrh, aby ministerstvo kultúry opäť preskúmalo možnosti dofinancovania novostavby.
Poslanci začali aj zbierať 30 podpisov, aby sa problém SND dostal na mimoriadnu schôdzu parlamentu v polovici januára.
Autor: ZUZANA ULIČIANSKA